Tripp Lite UPS Smart 1500VA 900W Rackmount Tower Battery Back Up LCD AVR 120V USB DB9 RJ45
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
The SMART1500LCD SmartPro LCD 120V, 1500VA/900W Line-Interactive Uninterruptible Power Supply provides battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, power surges and line noise that can damage electronics or destroy data. Ideal for backing up your desktop computer or audio/visual components, this line-interactive UPS switches to battery backup mode in milliseconds to keep your connected equipment running long enough to save files and shut down safely with no data loss.
Eight NEMA 5-15R outlets protect against surges, as well as provide up to 11.8 minutes of UPS battery support at half load (450W) and 4.4 minutes of support at full load (900W). Automatic voltage regulation (AVR) corrects severe undervoltages as low as 75V and overvoltages as high as 147V without using any battery power. EMI/RFI noise filtering improves your equipment's performance and prevents damage. A 870-joule surge suppression rating protects your equipment from harmful power surges.
Reliable Battery Backup
  • Supports 50% load (450W) up to 11.8 minutes and full load (900W) up to 4.4 minutes
  • Audible alarm indicates loss of utility power or low battery
  • Battery access door enables hot-swappable, user-replaceable internal batteries
Optimized Outlets
Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Corrects undervoltages as low as 75V and overvoltages as high as 147V without drawing battery backup power
Rotatable LCD Status Screen
  • Rotates for easy viewing in both horizontal and vertical installations
AC Line, Tel/DSL and Ethernet Surge Suppression
  • Built-in RJ-45 jacks protect single-line tel/DSL or network Ethernet connection
EMI/RFI Line Noise Filtering
  • Supports a half-load (450W) up to 13 min. during power outage
  • Supports a full load (900W) up to 3.5 min. during power outage